Do minulého roku počty vloupání klesaly. Nyní opět rostou. Důležitá je prevence.

Nebezpečí vzplanutí sirény Jablotron
Jablotron informoval zákazníky o nebezpečí požáru ve svých sirénách
31. 1. 2020

Do minulého roku počty vloupání klesaly. Nyní opět rostou. Důležitá je prevence.

Vloupání

Prevence vloupání začíná být i u nás diskutovaným a hlavně respektovaným tématem. Od minulého roku, kdy vůbec poprvé proběhl Evropský den proti vloupání se osvěta šíří za podpory Evropské sítě prevence kriminality (EUCPN), jejímž členem jsme od vstupu do Evropské unie i my. Při prvním ročníku Policie ČR ve spolupráci s dalšími odborníky z oblasti šířila osvětu prevence proti vloupáním. S blížícím se výročím si připomeneme základy prevence proti vloupání.

 

Dle slov Michala Barboříka, ředitele odboru prevence kriminality dojde každých 25 minut v České republice ke vloupání. „Pokud se budeme bavit o konkrétních objektech tak například v případě rodinných domů je to každých 3,5 hodiny, v případě bytů jsou to každé čtyři hodiny, v případě chat přibližně každých 6,5 hodiny,“ dodává Barbořík.

 

Nedávejte najevo nepřítomnost

Mezi důležité prevenční kroky patří překvapivě snadná opatření. Prvním řádným krokem je eliminovat indicie, že dům je/bude opuštěný. Mnozí pachatelé si zjišťují informace i na sociálních sítích, kde sdílíme, jak například dlouho budeme na dovolené.  V době vaší nepřítomnosti je také vhodné požádat někoho důvěryhodného, aby pravidelně obydlí navštěvoval. Pravidelná přítomnost, byť jen větrání, či vybírání schránky naruší iluzi opuštěného domu.

Výbornou strategií, nejen v nepřítomnosti jsou sousedské vztahy. Zní to úsměvně, ale mnoho zlodějů neodradí ani obydlené okolí. Nevyhlížejí si jen obydlí na samotě u lesa,  a jsou rádi, pokud sousedé ignorují své okolí. Proto udržujte dobré sousedské vztahy a všímejte si svého okolí. Mějte se na pozoru před lidmi, kteří obcházejí obydlí za jakoukoliv záminkou. Může se jednat o tzv. tipaře.

 

Zloděje odradí viditelný alarm

V rámci prevence vloupání se osvědčili jasně viditelné zabezpečovací systémy. Průzkum v českých věznicích potvrzuje, že zloděje nejvíce odradí sirény. Ať ty zvukové, či světelné. Při výběru zabezpečení je potřeba zvolit odborníka, který je schopný vás provést celým procesem. Takového, jež vám vysvětlí veškeré podrobnosti. Následně se dohodnete na realizaci zabezpečovacího systému, který je opravdu vhodný vám na míru.

 

Zásady prevence proti vloupání dle PČR

  • vstupní dveře do budovy, bytu, anebo domu vždy zamykáme
  • klíče od domácnosti by měl mít pouze omezený okruh lidí
  • důležitý je také kvalitní bezpečnostní uzamykací systém
  • klíče ani náhradní klíče rozhodně neschováváme pod rohožku, květináč ani jiné věci
  • požádáme kompetentní osobu, aby nám pravidelně vybírala poštovní schránku
  • nezatahujeme žaluzie oken, abychom nebudili dojem, že je byt prázdný (stejně platí i u závěsů)
  • okna řádně zavřeme, nenecháváme ani otevřené tzv. vyhlídky oken
  • na sociálních sítích nezveřejňujeme aktuální místo pobytu např. u moře – veřejně tím dáváme najevo, že nejsme doma a byt je prázdný

 

 

Nevíte si rady?   +420 228 227 519  /  info@m2security.cz